A hip-hop gykerei
A hip-hop gykerei a nyugat-afrikai s afro-amerikai zenre vezethetk vissza.
A hip hop zene f trtnelmi kora az gynevezett "Old school" kor 1970-1985 kztt. Ezutn kvetkezett az gynevezett aranykora a hip-hop zennek 1985-1995 kztt. Ami magba foglalta a Keleti part s Nyugati part zenit. s ezeket tovbb vitte a modern korba. Itt inkbb a Nyugati parti zene volt a dominnsabb, gy kialakult az gynevezett Gengszter Rap, G-funk. 1993 utn megjelent az gynevezett kemny hip-hop (hardcore).
Bronxban az elz nyugodt vekhez kpest fordulat llt be 1929-ben. Ennek a tetzse az 1970-es vekben trtnt meg. A beruhzsok kvetkezmnyeknt a felsbb rtegek elkltztek, az ott marad alacsonyabb rtegeknek viszont egyre nehezebb lett a sora. Szmos munkahely megsznt, a fiatalok kztt is hatalmas volt a munkanlklisg arnya. Az elhagyatott hzakban drogfggk s fiatalokbl ll bandk tltttk el napjaikat. A bandk nagy gondot jelentettek, ugyanis ezek mr nem „csak” az iskolakerl, csavarg fiatalokbl lltak. Vals veszlyt jelentettek. Ezekben a nehz idkben indult hdt tjra a hip-hop. Az emberek kezdtk megelgelni a folytonos bandahborkat, a kiltstalan letet, s valami jban prbltak rtelmet, nkifejezst keresni.
A hip-hop megalakulsnak dtuma 1973, ha egyltaln lehet ilyet mondani egy zenei irnyzattal kapcsolatban. Itt hrom fontos nevet kell megemlteni. k voltak az ttrk: Afrika Bambaata, Kool Herc s Grandmaster Flash.
Kool Herc, azaz Clive Campbell Jamaicban szletett, majd mr gyerekknt New Yorkba, Bronxba kltztt a csald. Zenei plyafutsa sorn szmos tehetsggel dolgozott (DJ AJ, DJ Timmy Tim, DJ Clark Kent), k voltak a Herculoids.
Bambaata szintn Bronxban ntt fel. rdekes mdon a nevt s az letkort nem lehet tudni. Fontos szerepe volt, ugyanis gtat akart szabni a bandahborknak. Jelszavai a bke s a szeretet voltak. Mindenkit szeretettel vrt a rendezvnyein, akik alkalmazkodtak ehhez az attitdhz. Nevhez fzdik tovbb a hip-hop kitrse, s szlesebb krben val elterjedse Bronxon kvl is.
A barbadosi szrmazs, de New Yorkban szletett Flash alaptotta a Flash and the Three MCs, majd a Furious Four s vgl a Furious Five bandkat.
Az 1990-es vekben a Keleti Part Gengszter repperei szembekerltek a Nyugati Partiakkal. Ez vezetett Tupac Shakur s Notorious B.I.G. hallhoz 1996-ban es 1997-ben.
Az Adidas s a Nike mell az 1970-1980-as vekben megalakultak sportruhzati s divat mrkk, mint pldul a Fila, a Pony vagy a Kangol, s sszekapcsoldtak az ppen felemelked hip hop irnyzatokkal.
Az 1980-as vek hip hop ikonjai, mint Run-DMC es LL Cool J brnybr vagy br bomber dzsekit, vagy lnk szn nevekkel elltott melegtt, Clarks cipt, Dr Martens bakancsot s edzcipt (fknt Adidas) viseltek. Kurtis Blow volt az, aki kzkedveltt tette az arany nyaklnc viselett a korai 1980-as vekben. Kzkedvelt kiegsztk voltak a nagy napszemvegek (Cazals vagy Gazelles), Kangol sapkak, "dgcdulk", nvvel elltott vek es klnbz gyrk. A vastag s nehz arany kszerek is szintn kzkedveltek voltak az 1980-as vekben. ltalban a frfiak vastag, nehz arany nyaklncot, a hlgyek pedig nagy arany flbevalkat viseltek. Kurtis Blow s Big Daddy Kane tettk kzkedveltt az arany kszerek viselst.
A korai 1990-es vekben eladk, mint The Fresh Prince, Kid'n Play s Left Eye (TLC) kzkedveltt tettk a baseball sapkt lnk, gyakran neon sznekben. Kris Kross elkezdte a ruhjt fordtva viselni. Az 1991-es Chanel szi kollekcijn is szrevehetek a hip-hop jegyei. Ma a hip-hop kedveli b cuccokat viselnek. Sokan hordanak fullcap-et s a gazdagabb rapperek bling-bling(nagy, csillog)kszereket is szoktak viselni. |